Sphinx - en to da translation catalogue (205 entries)

en: Cannot find source directory (%s)
da: Kan ikke finde kildemappen (%s)

en: Source directory and destination directory cannot be identical
da: Kildemappe og destinationsmappe kan ikke være identiske

en: Running Sphinx v%s
da: Kører Sphinx v%s

en: This project needs at least Sphinx v%s and therefore cannot be built with this version.
da: Dette projekt kræver mindst Sphinx v%s og kan derfor ikke bygges med denne version.

en: loading translations [%s]...
da: indlæser oversættelser [%s] ...

en: done
da: færdig

en: not available for built-in messages
da: ikke tilgængelig for indbyggede beskeder

en: failed: %s
da: fejlede: %s

en: succeeded
da: lykkedes

en: finished with problems
da: færdig med problemer

en: build %s, %s warning.
da: kompilering %s, %s advarsel.

en: build %s.
da: kompilering %s.

en: config directory doesn't contain a conf.py file (%s)
da: konfigurationsmappe indeholder ikke en conf.py-fil (%s)

en: No such config value: %s
da: Ingen sådan konfigurationsværdi: %s

en: Config value %r already present
da: Konfigurationsværdien %r er allerede til stede

en: Fig. %s
da: figur %s

en: Table %s
da: tabel %s

en: Listing %s
da: Kildekode %s

en: primary_domain %r not found, ignored.
da: primary_domain %r blev ikke fundet, ignorerer.

en: Unknown event name: %s
da: Ukendt hændelsesnavn: %s

en: domain %s already registered
da: domænet %s er allerede registreret

en: The %r role is already registered to domain %s
da: Rollen %r er allerede registreret til domæne %s

en: source_parser for %r is already registered
da: source_parser for %r er allerede registreret

en: Could not import extension %s
da: Kunne ikke importere udvidelse %s

en: The %s extension used by this project needs at least Sphinx v%s; it therefore cannot be built with this version.
da: Udvidelsen %s brugt af dette projekt kræver mindst Sphinx v%s; den kan derfor ikke bygges med denne version.

en: reading sources...
da: læser kilder ...

en: preparing documents
da: forbereder dokumenter

en: Builtins
da: Indbyggede

en: Module level
da: Modulniveau

en: conf value "epub_contributor" should not be empty for EPUB3
da: konfigurationsværdien »epub_contributor« bør ikke være tom for EPUB3

en: invalid css_file: %r, ignored
da: ugyldig css_file: %r, ignoreret

en: The message catalogs are in %(outdir)s.
da: Beskedkatalogerne er i %(outdir)s.

en: reading templates...
da: læser skabeloner ...

en: writing message catalogs...
da: skriver beskedkataloger ...

en: The HTML page is in %(outdir)s.
da: HTML-siden er i %(outdir)s.

en:  (in
da:  (i

en: The HTML pages are in %(outdir)s.
da: HTML-siderne er i %(outdir)s.

en: %b %d, %Y
da: %d. %b, %Y

en: General Index
da: Generelt indeks

en: index
da: indeks

en: next
da: næste

en: previous
da: forrige

en: cannot copy static file %r
da: kan ikke kopiere statisk fil %r

en: invalid js_file: %r, ignored
da: udgyldig js_file: %r, ignoreret

en: favicon file %r does not exist
da: favicon-filen %r findes ikke

en: %s %s documentation
da: %s %s dokumentation

en: Index
da: Indeks

en: Release
da: Udgave

en: Encoding error:
da: Kodningsfejl:

en: Please enter some text.
da: Indtast venligst noget tekst.

en: Please enter either 'y' or 'n'.
da: Indtast venligst enten »y« eller »n«.

en: Please enter a file suffix, e.g. '.rst' or '.txt'.
da: Indtast venligt et filsuffiks, f.eks. ».rst« eller ».txt«

en: File %s already exists, skipping.
da: Filen %s findes allerede, udelader.

en: do not create makefile
da: opret ikke makefile

en: template directory for template files
da: skabelonmappe for skabelonfiler

en: Section author:
da: Afsnitsforfatter:

en: Module author:
da: Modulforfatter:

en: Code author:
da: Kodeforfatter:

en: Author:
da: Forfatter:

en: Parameters
da: Parametre

en: Returns
da: Returnerer

en: Return type
da: Returtype

en: member
da: medlem

en: variable
da: variabel

en: function
da: funktion

en: macro
da: makro

en: enum
da: optæl

en: enumerator
da: optælling

en: New in version %s
da: Ny i version %s

en: Changed in version %s
da: Ændret i version %s

en: Deprecated since version %s
da: Forældet siden version %s

en: Template Parameters
da: Template-parametre

en: Throws
da: Kaster

en: class
da: klasse

en: concept
da: koncept

en: %s() (built-in function)
da: %s() (indbygget funktion)

en: %s() (%s method)
da: %s() (metode i %s)

en: %s() (class)
da: %s() (klasse)

en: %s (global variable or constant)
da: %s (global variabel eller konstant)

en: %s (%s attribute)
da: %s (attribut i %s)

en: Arguments
da: Parametre

en: %s (module)
da: %s (modul)

en: method
da: metode

en: attribute
da: attribut

en: module
da: modul

en: Variables
da: Variable

en: Raises
da: Rejser

en: %s() (in module %s)
da: %s() (i modulet %s)

en: %s (in module %s)
da: %s (i modulet %s)

en: %s (built-in variable)
da: %s (indbygget variabel)

en: %s (built-in class)
da: %s (indbygget klasse)

en: %s (class in %s)
da: %s (klasse i %s)

en: %s() (%s class method)
da: %s() (klassemetode i %s)

en: %s() (%s static method)
da: %s() (statisk metode i %s)

en: Python Module Index
da: Python-modulindeks

en: modules
da: moduler

en: Deprecated
da: Forældet

en: exception
da: undtagelse

en: class method
da: klassemetode

en: static method
da: statisk metode

en:  (deprecated)
da:  (forældet)

en: %s (directive)
da: %s (direktiv)

en: %s (role)
da: %s (rolle)

en: directive
da: direktiv

en: role
da: rolle

en: environment variable; %s
da: miljøvariabel; %s

en: glossary term
da: begreb i ordliste

en: grammar token
da: grammatisk element

en: reference label
da: referenceetiket

en: environment variable
da: miljøvariabel

en: program option
da: programtilvalg

en: document
da: dokument

en: Module Index
da: Modulindeks

en: Search Page
da: Søgeside

en: new config
da: ny konfiguration

en: extensions changed
da: udvidelser ændret

en: source directory has changed
da: kildemappe er ændret

en: see %s
da: se %s

en: see also %s
da: se også %s

en: Symbols
da: Symboler

en: overwrite existing files
da: overskriv eksisterende filer

en: %s is not a directory.
da: %s er ikke en mappe

en: [graph: %s]
da: [graf: %s]

en: [graph]
da: [graf]

en: Permalink to this equation
da: Permalink til denne ligning

en: (in %s v%s)
da: (i %s v%s)

en: [source]
da: [kilde]

en: <<original entry>>
da: <<oprindeligt punkt>>

en: (The <<original entry>> is located in %s, line %d.)
da: (Det <<oprindelige punkt>> befinder sig i %s, linje %d.)

en: original entry
da: oprindeligt punkt

en: [docs]
da: [dok]

en: Module code
da: Modulkode

en: <h1>Source code for %s</h1>
da: <h1>Kildekode for %s</h1>

en: Overview: module code
da: Oversigt: modulkode

en: <h1>All modules for which code is available</h1>
da: <h1>Alle moduler, der er kode tilgængelig for</h1>

en: Keyword Arguments
da: Nøgleordsargumenter

en: Examples
da: Eksempler

en: Other Parameters
da: Andre parametre

en: References
da: Referencer

en: Attention
da: Vær opmærksom

en: Caution
da: Forsigtig

en: Danger
da: Fare

en: Error
da: Fejl

en: Hint
da: Fif

en: Important
da: Vigtigt

en: Note
da: Bemærk

en: See also
da: Se også

en: Warning
da: Advarsel

en: continued from previous page
da: fortsat fra forrige side

en: continues on next page
da: fortsætter på næste side

en: page
da: side

en: Search
da: Søg

en: Go
da: Søg

en: Show Source
da: Vis kilde

en: Overview
da: Oversigt

en: Welcome! This is
da: Velkommen! Dette er

en: the documentation for
da: dokumentationen for

en: last updated
da: sidst opdateret

en: Indices and tables:
da: Indeks og tabeller:

en: Complete Table of Contents
da: Fuldstændig indholdsfortegnelse

en: lists all sections and subsections
da: viser alle afsnit og underafsnit

en: search this documentation
da: søg i denne dokumentation

en: Global Module Index
da: Globalt modulindeks

en: quick access to all modules
da: hurtig adgang til alle moduler

en: all functions, classes, terms
da: alle funktioner, klasser, begreber

en: Index &ndash; %(key)s
da: Indeks &ndash; %(key)s

en: Full index on one page
da: Fuldt indeks på én side

en: Index pages by letter
da: Indeksér sider efter bogstav

en: can be huge
da: kan være enormt

en: Search within %(docstitle)s
da: Søg i %(docstitle)s

en: About these documents
da: Om disse dokumenter

en: Copyright
da: Ophavsret

en: Last updated on %(last_updated)s.
da: Sidst opdateret %(last_updated)s.

en: Search %(docstitle)s
da: Søg i %(docstitle)s

en: Previous topic
da: Forrige emne

en: previous chapter
da: forrige kapitel

en: Next topic
da: Næste emne

en: next chapter
da: næste kapitel

en: Please activate JavaScript to enable the search
        functionality.
da: Aktivér venligst JavaScript for at aktivere
        søgefunktionalitet.

en: Searching for multiple words only shows matches that contain
        all words.
da: Bemærk: Hvis du søger efter flere ord, vises kun resultater der indeholder alle ordene.

en: search
da: søg

en: Search Results
da: Søgeresultater

en: Your search did not match any documents. Please make sure that all words are spelled correctly and that you've selected enough categories.
da: Din søgning matchede ikke nogen dokumenter. Sikr dig at alle ord er stavet korrekt og at du har valgt nok kategorier.

en: Quick search
da: Hurtig søgning

en: This Page
da: Denne side

en: Changes in Version %(version)s &#8212; %(docstitle)s
da: Ændringer i version %(version)s &#8212; %(docstitle)s

en: Automatically generated list of changes in version %(version)s
da: Automatisk oprettet liste af ændringer i version %(version)s

en: Library changes
da: Biblioteksændringer

en: C API changes
da: Ændringer i C-API

en: Other changes
da: Andre ændringer

en: Searching
da: Søger

en: Preparing search...
da: Forbereder søgning...

en: , in
da: , i

en: Hide Search Matches
da: Skjul søgeresultater

en: Collapse sidebar
da: Sammenfold sidebjælke

en: Expand sidebar
da: Udfold sidebjælke

en: Contents
da: Indhold

en: Permalink to this definition
da: Permalink til denne definition

en: Permalink to this table
da: Permahenvisning til denne tabel

en: Permalink to this code
da: Permahenvisning til denne kode

en: Permalink to this image
da: Permahenvisning til dette billede

en: Permalink to this toctree
da: Permahenvisning til dette toctree

en: Footnotes
da: Fodnoter

en: [image: %s]
da: [billede: %s]

en: [image]
da: [billede]
